Show Results 25th March 2018

 

Show Results

 

OPEN SHOW - 25th March 2018

 

JUDGE Miss Karen Durant (Neraklee) click for critique

 

 

 

 

BIS Stanydale Luck be a Lady

RBIS & BP Mohnesee Millybelle

BOS Sheltysham Nut Box in Alnmac

BV Ch. Kelgrove Just Blue at Stormhead

BPD Sanscott Limited Edition

BVB Samhaven Merrie Magic for Torinska

Photographs by Keith Biswell

 

 

Best in Show Line up

L-R Mohnesee Millybelle RBIS BPIS; Stanydale Luck be a Lady BIS;Ch. Kelgrove Just Blue at Stormhead BVIS

 

Best Dog Line up

L-R Sanscott Limited Edition BPD; Sheltysham Burnished Gold BD; Stanydale Shot in the Dark RBD;

Ch. Kelgrove Just Blue at Stormhead BVD

 

Bitch Line up

L-R Mohnesee Millybelle RBB BPB; Stanydale Luck be a Lady BB; Samhaven Merrie Magic for Torinska BVB

Dogs Bitches

Class 1 Veteran - 6

1. Saunders Sendora Quickstep
2. Rutterford Evad Whougonnacall at Stormhead
3. Hull Ch Lizmark Look This Way JW Sh CM
4. Pattiinson Kyleburn Acis
5. Saunders Dunbrae Bond's wish of Gold for Fernfrey

 

Class 13 Veteran - 3 (1a)

1. Riding's Samhaven Merrie Magic for Torinska
2. Peter's Tighness Takes Two to Tango at Shelworth

Class 2 Minor Puppy - 3

1. Moore's Sanscott Limited Edition BPD
2. Jacobs & Johnson Willowthorn Dream Gazer

3. Forster-Cooper Sheltysham Dotcom

Class 14 Minor Puppy - 4

1. Hateley's Mohnesee Millybelle RBB RBIS BPB & BPIS
2. Moore's Sanscott Sweet Edition
3. Stock's Shemist Night Mist
4. Biswell's Goldwell Rockabye Velvet

 

Class 3 Puppy -  3

1. Pattinson's Kyleburn Romulus
2. Forster-Cooper Sheltysham Dotcom
3. Heel's Guxel Golden Star

 

 

Class 15 Puppy - 4 (1a)

1. Hateley's Mohnesee Millybelle
2. Stock's Shemist Night Mist
3. Kotecka Siena Fra Wanaheim

 

Class4 Junior - 2

1. Clarke's Ruscombe a moment in time
2. Hull's Lizmark Melody Maker

 

Class 16 Junior - 7 (2a)

1. Daw's Shelridge Sancerre at Rossmere
2. Whittington'sEstrebon Three Kisses for Tighness
3. Sendall's Sendora Songbird
4. Kotecka Siena Fra Wanaheim
5. Gabrrielczyk's Bellatrix Fervidus (Imp Pol)

Class 5 Novice - 4

1. Moore's Sanscott Limited Edition
2. Taylor & Yuille Felthorn Petruchio at Chelmermead
3. Clarke's Ruscombe a moment in time
4.
Heel's Guxel Golden Star

Class 17 Novice - 8 (2a)

1. Hateley's Mohnesee Millybelle
2. Daw's Shelridge Sancerre at Rossmere
3. Moore's Sanscott Sweet Edition
4. Walker's Tooralie's Pied Wagtail
5. Gabrrielczyk's Bellatrix Fervidus (Imp Pol)

 

Class 6 Undergraduate - 8 (1a) 

1. Isdale's Viewdale Cuddly Dudley
2. Daniela & Taylor Pepperhill Cruise Control
3. Jacobs & Johnson Willowthorn Dream Gazer
4.Wood's Torinsky I love to Boogie
5. Woolley's Pepperhill in the moment at Valjon

 

Class 18 Undergraduate -5 (2a)

1. Withers Stanydale Luck be a Lady BB & BIS
2. Stock's Shemist Dark Angel
3. Whittington'sEstrebon Three Kisses for Tighness

Class7 Post Graduate - 5 (1a)

1. Robinson's Sheltysham Nut Box in Alnmac BD & BOS
2. Pattinson Kyleburn Everlasting Dream
3. Riding's Anchor's Surprise Percy Polaris for Torinska (imp Che)
4.Norman's Milesend Murray

 

Class 19 Post Graduate - 4 (2a)

1.Pesonen Marsula Lotus Blossom
2. Briggs & Hoare's Briggsview Opalesque

Class 8 Limit - 5

1. Withers Stanydale Shot in the Dark RBD
2. Forster-Cooper's Sheltysham Burnished Gold
3. Saunders Chalmoor Shades of Gold at Fernfrey JW
4. Perkins Sheltysham May tree at Alnmac
5. Hull's Lizmark Black Gold

Class 20 Limit - 6 (2a)

1. Saunder's I'm a Peach at Fernfrey
2. Root's Sherolie Heavenly Charm at Carolelen
3. Maynard's Cassandra You're my Dream
4. Peter's Myter Pennies from Heaven for Shelworth

 

Class 9 Open - No Entries

 

 

 

Class 21 Open - 2

1. Maynard's Carolelen Causing Dreams
2. Walker's Tooralies Indigo Violet

 

Class 10 Special Open (Sable/White) - 4 (1a)

1. Wood's Torinska I Love to Boogie
2. heel's Guxel Golden Star
3. Perkins Sheltysham May tree at Alnmac

 

Class 22 Special Open (Sable/White) - 6 (1a)

1. Riding's Samhaven Merrie Magic for Torinska
2. Root's Sherolie Heavenly Charm at Carolelen
3. Maynard's Cassandra You're my Dream
4. Peter's Tighness Takes Two to Tango at Shelworth
5. Maynard Carolelen Causing Dreams

 

Class 11 Special Open (Tricolour B/W) - 2

1. Saunders Sendora Quickstep
2. Woolley's Pepperhill in the moment at Valjon

Class 23 Special Open (Tricolour B/W) - 9 (2a)


1. Stock's Shemist Dark Angel
2. Walker's Tooralie's Matilda
3.Baker & Pettitt's Myriehewe Ellie at Lakebank ShCM
4. Whittington'sEstrebon Three Kisses for Tighness
5.Hull's Lizmark heart of Gold

 

Class 12 Special Open (Blue Merle) - 5 (1a)

1. Rutterford Ch Kelgrove Just Blue at Stormhead JW ShCM
2. Daniel * Taylor's Pepperhill in the Zone JW
3. Hoare's Briggsview Gambling Man
4.Tinker's Hillhenry Winter Storm over Riggsbeck JW

Class 24 Special Open (Blue Merle) - 4 (2a)

1. Sendall's Sendora Songbird
2. Briggs & Hoare Briggsview Opalesque

 



© Eastern Counties Shetland Sheepdog Club 2018