Show Results 24th March 2019

 

Show Results

 

OPEN SHOW - 24th March 2019

 

JUDGE Terry Attwood (Terriewood)

 

 

 

 

BIS Pepperhill Cruise Control

RBIS & BOS Ch. Willowgarth Tangerine Lace at Mohnesee JW ShCM

RBD Shougies Winter Wizard at Neraklee JW

RBB & BV Ch Milesend Gold Token at Eljetia JW

BPIS Milesend Cherry Blossom

 

 

 

 

Best in Show Line up

(L-R)Ch. Willowgarth Tangerine Lace at mohneseeJW ShCM BB & RBIS;Pepperhill Cruise Control BD& BIS;

Ch. Milesend Gold Token at EljetiaRBB &BVIIS; Milesend Cherry Blossom BPIS

 

Best Dog Line up

L-R Ch. Highbrook Hot Heir JW BVD; Pepperhill Cruise Control BD & BIS; Shougies Winter Wizard at Neraklee JW RBD;

Kyleburn Hidden Dream BPD

 

Bitch Line up

L-R Ch Willowgarth Tangerine Lace at Mohnesee JW ShCM BB & RBIS; Ch. Milesend Gold Token at Eljetia JW RBB; Milesend Cherry Blossom BPB & BPIS

Dogs Bitches

Class 1 Veteran - 4 (1a)

1. Ch. Highbrook Hot Heir JW
2. Sendora Quickstep
3. Kyleburn Acis
4.
5.

 

Class 13 Veteran - 6

1. Ch. Milesend Gold Token at Eljetia JW RBB; BVB & BVIS
2. Sherolie Heavenly Charm at Carolelen

3.Shetlo Love and laughter

4. Lucky Liason at Lianbray ShCM

5. Myriehewe Touch of Gold

Class 2 Minor Puppy - 4

1. Aventurine Bohemia Classic joins Oakcroft (imp cze)
2.
Keycharm Gold Standard of Milesend
3. Pepperhill Code Black

4. Kelgrove Midsummer Blue at Stormhead

Class 14 Minor Puppy - 5

1. Milesend Cherry Blossom BPB & BPIS
2. Carolelen Call my Bluff
3. Tooralie's Oxiana for meisterwerk
4. Milesend Sunflower

5. Shemist Dark Beauty

 

Class 3 Puppy -  3

1. Kyleburn Hidden Dream BPD
2. Torinska River Romeo for Shetlo
3. Torinska Sunrise over Glenstar

 

 

Class 15 Puppy - 1

1. Sheltysham Midnight Lady
.

 

Class4 Junior - 5

1. Shemist Sea Dragon
2. Highbrook Hobnob JW

3. Mohnesee Dream Date of Lizmark

4. Alnmac Midnight Flyer

5. Milesend Masquerade

 

Class 16 Junior -8

1. Mohnesee Sweet Dreams JW
2. Milesend Megan
3. Valdosta Tri ya Luck
4. Jontygray Kiss n' Tell
5. Mohnesee Queen of Diamonds of Lizmark

Class 5 Novice - 7

1. Kyleburn Hidden Dream
2. Aventurine Bohemia Classic joins Oakcroft (Imp Cze)
3. Pepperhill Code Black
4.
Kelgrove Midsummer Blue at Storm head

5. Torinska River Romeo for Shetlo

Class 17 Novice - 3

1. Lowick Mistletoe
2. Jontygray Kiss n' Tell
3. Sheltysham Fallen Angel

 

Class 6 Undergraduate - 5

1. Milesend Morello
2. Lizmark Melody Maker
3. Milesend Morning Time
4. Ruscombe a Moment in Time
5.
Milesend Masquerade

 

Class 18 Undergraduate -6 (1a)

1. Mohnesee Mayd Marion at Valmay JW
2. Neraklee Naomi at Stanydale
3. Shelcrest Starling

4. Sendora Songbird

5. Sheltysham Fallen Angel

Class7 Post Graduate - 6

1. Pepperhill Cruise Control BD & BIS
2. Shougies Winter Wizaed at Neraklee JW RBD
3. Kyleburn Everlasting Dream
4. Briggsview Gambling Man

5. Milesend Murray

 

Class 19 Post Graduate - 6

1.Mohnesee Millybelle JW
2. Milesend Sea Pearl

3. Eljetia Hot Chocolate of Milesend

4. Carolelen Classic star by Oakcroft

Briggsview Opalesque

Class 8 Limit - 2

1. Sheltysham Nut Box in Alnmac
2. Milesend Murray

Class 20 Limit - 3 (1a)

1. Shemist Dark Angel
2. Sheltysham Bedazzle at Franmead JW

 

Class 9 Open - 1

1. Sheltysham Burnished Gold

Class 21 Open - 1

1. Janetstown Je Suis JW ShCM

 

Class 10 Special Open (Sable/White) - 5 (1a)

1. Jontygray Gilt Edged for Franmead JW ShCM
2. Faitmoirever Jocker des Romarins de Mayerling at Auberswell ShCM
3. Milesend Morning Time

4. Milesend Murray

 

Class 22 Special Open (Sable/White) - 6

1.Ch.Willowgarth Tangerine Lace at Mohnesee JW ShCM BB; BOS & RBIS
2. Sherolie Heavenly Charm at Carolelen
3. Janetstown Je Suis JW ShCM
4. Carolelen Curtain Call
5. Shetlo Love and Laughter

 

Class 11 Special Open (Tricolour B/W) - 2

1. Neraklee Starblaze
2. Sendora Quickstep

Class 23 Special Open (Tricolour B/W) - 4


1. Myriehewe Ellie at Lakebank ShCM
2. Neraklee Naomi at Stanydale
3. Sheltysham Bedazzled at Franmead JW
4. Kelgrove Lady in Black

 

Class 12 Special Open (Blue Merle) - 3

 

1. Pepperhill Cruise Control BD & BIS
2. Ch. Hawk Blue Eyes des Romarins de Mayerling joins Auberswell JW (Imp Fr)

Class 24 Special Open (Blue Merle) - 5 (2a)

1. Briggsview Opalesque
2. Sendora Songbird

3. Shemist Moonflower

 



© Eastern Counties Shetland Sheepdog Club 2019