Show Results 21st July 2018

 

Show Results

 

OPEN SHOW - 21st July 2018

JUDGE Mr Russell F. Jones (Quemerford) click for critique

 

 

 

 

BB&BIS Amoureye Blue Mist of Milesend

BD RBIS BOS & BP Lindfern Light Sabre

RBB Chalmoor I'm a Peach at Fernfrey

RBD Stanydale Shot in the Dark JW

BV Kyleburn Acis

BPB Lowick Mistletoe

BVB Sonymer Snowfall over Lindfern

Photos by Keith Biswell except class 4 (courtesy of Jenny Dias)

 

 

 

Best in Show Line up

 

 

Best Dog Line up

 

L-R Kyleburn Acis BVIS; Lindfern Light SabreBD RBIS BOS BPIS; Stanydale Shot in the Dark JW RBIS

 

 

Bitch Line up

 

Sonymer Snowfall over Lindfern BVB;Lowick Mistletoe BPB;L-R Amoureye Blue Mist of Milesend BB&BIS;

Chalmoor I'm a Peach at Fernfrey RBB

 

Dogs Bitches

Class 1 Veteran - 4 (1a)

1. Pattinson Kyleburn Acis BVIS
2. Hull Ch Lizmark Look This Way JW Sh CM
3. Saunders Sendora Quickstep
4. Saunders Dunbrae Bond's Wish at Fernfrey

 

Class 13 Veteran - 5 (1a)

1. French Sonymer Snowfall over Lindfern
2. Colman-Smith Samhaven Magic Kiss at Karlaina ShCM

3. Pettitt Sherolie Heavenly Charm at Carolelen

4. Saunders Maryville Pollyanna at Shatay

Class 2 Minor Puppy - 3

1. French Lindfern Light Sabre BD RBIS BOS BPIS
2. Robinson Alnmac Midnight Flyer

3. Jaycock Levenwick Magical Mayhem

Class 14 Minor Puppy - 6 (2a)

1. Forster-Parish Lowick Mistletoe BOSP
2. Gabrielczyk Lalabay Fervidus (Imp Pol)
3. Jaycock Levenwick Heavenly Angel
4. Miles Milesend Megan

 

Class 3 Puppy -  1

1. Robinson Alnmac Midnight Flyer

 

 

Class 15 Puppy - 1

1. Gabrielczyk Lalabay Fervidus (Imp Pol)

 

Class4 Junior - 3

 

1. Durant Shougies Winter Wizard at Neraklee
2. Miles Milesend Morello

3. Hull Lizmark Melody Maker

Class 16 Junior - 4

1. Winfield Carolelen Classic Star by Oakcroft
2. Biswell Goldwell Rockabye Velvet
3. Sendall Sendora Songbird
4. Withers Neraklee Naomi at Stanydale

Class 5 Novice - 2

1. Clarke Ruscombe a moment in time
2. Forster-Cooper Sheltysham Dotcom

 

 


Class 17 Novice - 3 (2a)1. Jaycock Levenwick Play the Sax

 

 

 


 

Class 6 Undergraduate - 2

1. Varnom Milesend Morning Time
2. Forster-Cooper Sheltysham Dotcom

 

Class 18 Undergraduate -5 (1a)

1. Fransham Shelcrest Starling
2. Biswell Goldwell Velvet Spells
3. Kennedy Lirren Blue Gamble at Donbeley

Class7 Post Graduate - 5 (1a)

1.Hoare Briggsview Gambling Man
2. Varnom Milesend Sea Captain
3. Norman Milesend Murray
4. Pattinson Kyleburn everlasting Dream

 

Class 19 Post Graduate - 4

1.Winfield Carolelen Classic Star by Oakcroft
2. Briggs & Hoare Briggsview Opalesque

3. Deveson Milesend Sea Pearl

4. Fransham Sheltysham Bedazzled at Franmead JW

Class 8 Limit - 2

1. Hull Lizmark Black Gold
2. Norman Milesend Murray

Class 20 Limit - 2 (1a)

1. Saunders Chalmoor I'm a Peach at Fernfrey RBB

 

Class 9 Open - 4

1. Dimmock Hillhenry Just one Look at Fernhill
2. Saunders Chalmoor Shades of Gold at Fernfrey
3. Colman-Smith Shetlo Bring me love at Karlaina
4. Forster-Cooper Sheltysham Burnished Gold

 

 

 

Class 21 Open - 5

1. Miles Amoureye Blue Mist of Milesend BB & BIS
2. French Lindfern Enchanted Sunrise
3. Hunter Sendora Magical

4. Deveson Janetstown Je Suis JW ShCM

5. Baker & Pettitt Myriehewe Ellie at Lakebank ShCM

 

Class 10 Special Open (Sable/White) -  3

1. Fransham Jontygray Gilt edged for Franmead JW ShCM
2. Varnom Milesend Morning Time
3. Varnom Milesend Sea Captain

 

Class 22 Special Open (Sable/White) - 5 (1a)

1. Winfield Carolelen Classic Star by Oakcroft
2. Deveson Milesend Sea Pearl
3. Pettitt Sherolie Heavenly Charm at Carolelen
4. Gabrielczyk Lalabay Fervidus (Imp Pol)

 

Class 11 Special Open (Tricolour B/W) - 3

1. Withers Stanydale Shot in the Dark JW RBD
2. Saunders Sendora Quickstep

3. Hull Lizmark Black Gold

Class 23 Special Open (Tricolour B/W) - 3 (1a)


1. Fransham Sheltysham Bedazzled at Franmead JW
2. Hunter Sendora Magical

 

Class 12 Special Open (Blue Merle) - 2

1. Hoare Briggsview Gambling Man
2. Jaycock Levenwick Magical Mayhem

Class 24 Special Open (Blue Merle) - 5(2a)

1. Briggs & Hoare Briggsview Opalesque
2. Kennedy Lirren Blue Gamble at Donbeley

3. Sendall Sendora Songbird

 



© Eastern Counties Shetland Sheepdog Club 2018