Eastern Counties Shetland Sheepdog Club

Founded 1990

                   

Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register Latest News & Updates

Show Results

OPEN SHOW - 30 March 2014

JUDGE:  Mr Terry Colwell

Left to right: BPIS Shelridge Sangiovese, BIS Samhaven Magic Kiss at Karlaina, Judge: Mr T Colwell, BVIS Lindfern Summer Sundae, 
RBB Lindfern Enchanted Dancer JW, BD Faitmoireverjocker Des Romarins De Mayerling at Auberswell, BPB Sanscott Sweet City Woman

 

Best Dog, Reserve Best in Show & Best Opposite Sex
 Faitmoireverjocker Des Romarins De Mayerling at Auberswell
Owners: Mesdames D Farley & G John

Best Bitch & Best in Show
Samhaven Magic Kiss at Karlaina
Owner: Mrs K Colman-Smith

Shelridge Sangiovese
Best Puppy Dog & Best Puppy In Show
Owner: Mrs C Aaron

Best Veteran Bitch & Best Veteran in Show
Lindfern Summer Sundae
Owner: Mrs L French
Dogs Bitches

Veteran (2)

1. Farley & John Lacewood Surreal for Auberswell JW BVD 
2. Saunders Melneg Sea Of Gold at Fernfrey
3.
4. 
5.

Veteran (6)

1. French Lindfern Summer Sundae BVB & BVIS
2. Stock Shemist Summer Sunset
3. Deveson Glensanda Genevieve JW ShCM
4. Fransham Franmead Freya
5. Salmon Peerieglen Precious Pearl of Ingadel

 

Minor Puppy (3)

1. Winfield Oakcroft Prince Charming
2. Dimmock Hillhenry Just One Look
3. Fagg Dukeson Huntsman Quest for Lynscott
4. -
5. -

 

Minor Puppy (2)

1. Moore Sanscott Sweet City Woman
2. Maynard Cassandra You're My Dream
3. 
4. -
5. -

Puppy (3)

1. Aaron Shelridge Sangiovese BPD & BPIS
2. Hoare Briggsview Gambling Man 
3. Saunders Chalmoor Shades Of Gold at Fernfrey

 

Puppy (2)

1. Moore Sanscott Sweet City Woman BPB
2. Forster-Cooper Sheltysham Bewitched

 

Junior (4)

1. Farley & John Hawk Blue Eyes Des Romarins De Mayerling Joins Auberswell
2. Hoare Briggsview Gambling Man
3. Fransham Jontygray Gild Edged for Franmead
4. Darby Dukeson Travellers Quest

Junior (3)

 

 

 

 

SORRY, NO PHOTO AVAILABLE

 

 

 

 

1. Stockden Mohnesee Tangerine Dream at Willowgarth JW
2. Straw Dukeson Asian Music
3. Kennedy Lirren Blue Gamble at Donbeley
4. 

 

Novice (5)

1. Aaron Shelridge Sangiovese BPD & BPIS
2. Winfield Oakcroft Prince Charming
3. Darby Dukeson Travellers Quest
4. Fagg Dukeson Huntsman Quest for Lynscott
5. Buxton Nethercroft Black Diamond at Meisterwerk

 

Novice (3)

1. Straw Dukeson Lika Lyric
2. Stock Shemist Black Swan
3. Maynard Carolelen Causing Dreams
4. 
5. 

Under Graduate (4)

1. Stock Shemist Black Wizard
2. Fransham Jontygray Gilt Edged for Franmead
3. Hull Lizmark Black Gold 
4. Norman Duetzia Brewmaster

Under Graduate (2)

1. Winfield Oakcroft Going For Gold
2. Straw Dukeson Asian Magic
3. 
4. 

 

Post Graduate (5)

1. Farley & John Faitoirever Jocker Des Romarins De Mayerling at Auberswell) BD & RBIS
2. Colman-Smith Shetlo Bring Me Love to Karlaina
3. Fransham Jontygray I Have A Dream for Franmead JW
4. Buxton Meisterwerk Willow
5. Norman Duetzie Brewmaster

Post Graduate (5,1a)

1. French Lindfern Enchanted Dancer JW
2. Deveson Lucky Liaison at Lianbray JW ShCM
3. Moore Sanscott Uptown Girl
4. Forster-Cooper Sheltysham Miss Medley
5. 

 

Limit (5)

1. Fagg Dukeson It's Aladdin at Lynscott
2. Pritchard Duchesnay River Sunrise over Glenstar
3. Saunders Dunbrae Bond's Wish Of Gold for Fernfrey
4. Hoare Match Point of Milesend
5. Saunders Sendora Quickstep

 

Limit - (3,1a)

1. Colman-Smith Samhaven Magic Kiss at Karlaina BB & BIS
2. Deveson Lucky Liaison at Lianbray JW ShCM. 
3.
4.
5.

Open (2)

 

 

 

 

SORRY, NO PHOTO AVAILABLE

 

 

 

1. Hull Ch Lizmark Look This Way JW ShCM
2. Saunders Glaistig Lionnhearts Gold at Fernfrey JW ShCM
3. -
4. -

Open5. (5,1a)

1. Derbyshire Isleemist Edelwiss
2. Tinker Riggsbeck Call Me Madam
3. Straw Dukeson It's A Genie
4. Moore Sanscott Uptown Girl

 

Special Open (Sable/White) (7)

1. Fagg Dukeson It's Aladdin at Lynscott
2. Franmead Jontygray Gilt Edged for Franmead
3. Pritchard Duchesnay River Sunrise over Glenstar
4. Hull Ch Lizmark Look This Way JW ShCM
5. Buxton Meisterwerk Willow

 

Special Open (Sable/White) (4,1a)

 

 

 

 

 

SORRY, NO PHOTO AVAILABLE

 

 

1. Stockden Willowgarth Olympic Summer
2. Moore Sanscott Sweet City Woman
3. Deveson Glensanda Genevieve JW ShCM
4. 
5. 

Special Open (Tricolour B/W) (3)

1. Stock Shemist Black Wizard
2. Saunders Sendora Quickstep
3. Buxton Nethercroft Black Diamond at Meisterwerk
4. -

 

Special Open (Tricolour B/W) (5,1a)

 

 

 

 

SORRY, NO PHOTO AVAILABLE

 

 

 

1. Fransham Franmead Folk Song
2. Forster-Cooper Sheltysham Miss Medley
3. 
4.

Special Open (Blue Merle)  (1)

1. Briggsview Gambling Man

Special Open (Blue Merle) (5)

1. Derbyshire Isleemist Edelwiss
2. Fransham Franmead Freya
3. Kennedy Lirren Blue Gamble at Donbeley
4. Plowman & Dimmock Casheldor Madam Butterfly


Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register
Latest News & Updates

Eastern Counties Shetland Sheepdog Club - All rights reserved 2016