Eastern Counties Shetland Sheepdog Club

Founded 1990

                   

Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register Latest News & Updates

Show Results

OPEN SHOW - 16 August 2015

JUDGE:  Mrs D Ritchie (Murieston)

Left to right: BIS Richmaus Snapshot of Lochkaren, RBIS & BOS Hillhenry Just One Look for Fernhill, 
BVIS Ch Eljetia Crystal Queen, BPIS Pepperhill Kicks 'n' Flicks, BPD Hillhenry Thunderstorm
.

Dogs Bitches

Veteran (6,1a)

1. Rutterford Blue Ranger of Neraklee BVD 
2. Shaw Nethercroft What Can I Say at Shatay
3. Riding Willowtarn Taubyn via Evad ShCM
4. Hull Ch Lizmark Look Of Love
5. Taylor & Yuille Stanydale All Spice at Chelmermead

Veteran (8,1a)

1. Miles Ch Eljetia Crystal Queen BVIS
2. Shaw Maryville Pollyanna at Shatay
3. Edwards Castlerose Blithe Spirit JW ShCM
4. Hull Ch Lizmark Look Of Love
5. Salmon Peerieglen Precious of Ingadel

 

Minor Puppy (4)

1. Linford Hillhenry Thunderstorm BPD
2. Tinker Hillhenry Winter Storm
3. Pattinson Kyleburn Everlasting Dream
4. Riding Anchor's Surprise Percy Polaris for Torinska (imp)

 

Minor Puppy (3)

1. Saunders Chalmoor I'm A Peach
2. Edwards Ontoco Moon Spirit of Castlerose
3. Durant Neraklee Chardonnay
4.

Puppy (4)

1. Winfield Oakcroft Star Force 
2. French Lirren Tri Wishing
3. Tinker Hillhenry Winter Storm
4. Stow & Withers Stanydale Shot In The Dark

Puppy (5,1a)

1. Daniels & Taylor Pepperhill Kicks 'n' Flicks BPB & BPIS
2. Deveson Janetstown Je Suis
3. Straw Dukeson Keltic Dancer
4. Stock Shemist Fairy Mist

 

Junior (2)

1. Mottram Midday Sun at Lochkaren JW
2. Hull Noss Courteous Jovial Johan of Lizmark (imp NLD)
3. 
4. 

Junior (5,1a)

1. Edwards Castlerose Bush Baby
2. Taylor Chelmermead Primrose
3. Moore Sweet Symphonie at Sanscott
4. Buxton Shanmill Blackberry Bliss at Meisterwerk

 

Novice (6)

1. Hull Lizmark Black Gold
2. French Lirren Tri Wishing
3. Tinker Hillhenry Winter Storm
4. Stow & Withers Stanydale Shot In The Dark
5. Clarke Borato Boy

 

Novice (9,2a)

1. Deveson Janetstown Je Suis
2. Greenhill Mohnesee Diamonds 'n' Pearls
3. Edwards Ontoco Moon Spirit of Castlerose
4. Kennedy Lirren Blue Gamble at Donbeley
5. Durant Neraklee Chardonnay

Under Graduate (3)

1. Stuckey Carolelen Country Fair of Honeybears
2. Morrison Marricksham Enigma at Ketim
3. Gaze Lizmark Heart Of Steel at Bechama
4. 

Under Graduate (7,1a)

1. Miles Milesend Bluebell
2. Edwards Castlerose Bush Baby
3. Peters Myter Penniesd From Heaven for Shelworth
4. Gadding Lanteague Paloma Faith at Startoonie
5. Straw Dukeson Keltic Dancer

 

Post Graduate (9)

1. Winfield Oakcroft Prince Charming JW RBD
2. Greenhill Sanscott Victor Silvester with Mohnesee JW
3. Aaron Mastermind at Shelridge
4. Stuckey Carolelen Country Fair of Honeybears
5. Taylor & Yuillie Felthorn Jazz Time at Chelmermead

 

Post Graduate (5)

1. Moore Shetlo Love And Laughter
2. Peters Tighness Takes Two To Tango at Shelworth
3. Taylor & Yuille Shelridge Casa Lilly at Chelmermead
4. Taylor Chelmermead Daisy Chayne
5. Naden Malaroc Mystique at Neraklee

Limit (6)

1. Dimmock Hillhenry Just One Look at Fernhill BD & RBIS
2. Stock Shemist Black Wizard
3. Miles Keycharm Blue Suede Shoes at Milesend
4. Bastiani & John Faitmoireverjocker Desromarins de Mayerling at
Auberswell ShM
5. Fagg Dukeson Huntsmans Quest for Lynscot

 

Limit - (8,2a)

1. Moore Sanscott Sweet City Woman JW RBB
2. Lycett Shebaville Saucy Secret at Iliad
3. Deveson Lucky Liaison at Lianbray JW ShCM
4. Morrison Jontygray Evening Star at Ketim
5. Straw Dukeson It's Asian Magic

Open (4)

1. Thornley Felthorn Jazz Singer
2. Edwards Castlerose Spiritmaster JW ShCM
3. Saunders Chalmoor Shades of Gold at Fernfrey JW
4. Fagg Dukeson Hunstsmans Quest for Lynscot

 

Open (4,1a)

1. Baker & Pettitt Myriehewe Ellie at Lakebank
2. Tinker Riggsbeck Call Me Madam
3. Colman-Smith Samhaven Magic Kiss at Karlaina
4. 

Special Open (Sable/White) (5,1a)

1. Pattinson Kyleburn Acis
2. Stanydale All Spice at Chelmermead
3. Taylor & Yuillie Felthorn Jazz Time at Chelmermead
4. 

 

Special Open (Sable/White) (5,1a)

1. Mottram Richmaus Snapshot of Lochkaren BB & BIS
2. Deveson Lucky Liaison at Lianbray ShCM
3. Riding Samhaven Merrie Magic for Torinska
4. Naden Karmidale Matisse at Shelridge

Special Open (Tricolour B/W) (3)

1. Hateley Viewdale Mr Hilton
2. Stock Shemist Black Wizard
3. Buxton Nethercroft Black Diamond at Meisterwerk
4. 

 

Special Open (Tricolour B/W) (6,2a)

1. Baker & Pettitt Myriehewe Ellie at Lakebank
2. Ambler Chalmoor I'm Indi JW
3. Moore Hallofdreams Midnight Sky at Sanscott
4. Buxton Shanmill Blackberry Bliss at Meisterwerk

Special Open (Blue Merle)  (3,1a)

1, Bastiani & John Faitmoireverjocker Desromarins de Mayerling at
Auberswell ShM
2. Gaze Lizmark Heart Of Steel at Bechama

Special Open (Blue Merle) (5)

1. Taylor & Daniels Pepperhill Kick 'n' Flicks
2. Greenhill Sommerville Blue Pearl at Mohnesee
3. Linford Hillhenry The Tempest
4. Stock Shemist Fairy Ring
5. Kennedy Lirren Blue Gamble at Donbeley


Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register
Latest News & Updates

Eastern Counties Shetland Sheepdog Club - All rights reserved 2016