Eastern Counties Shetland Sheepdog Club

Founded 1990

                   

Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register Latest News & Updates

Show Results

OPEN SHOW - 14th April, 2012

JUDGE:  Mrs J Coup (Alwillans)


Dog Line Up

Left to right:  Degallo The Vindicator from Rowancrest (BPD & BPIS), Judge Joan Coup, 
Willowtarn Taubyn via Evad ShCM (BD, RBIS & BOS) Kelgrove Kadiz JW ShCm (BVD & BVIS) 
Unfortunately, Mistmere Blackthorn at Shelridge (RBD) is missing from the photograph

Bitch Line Up

Daisyway Skyrock at Milesend (BPB), Rainway Crystal Star (RBB), Sandiacre Sent From Heaven to Milesend (BB & BIS), 
Glensanda Genevieve (BVB)

 

Willowtarn Taubyn Via Evad
Best Dog, Reserve Best in Show & Best Opposite Sex

Sandiacre Sent From Heaven to Milesend
Best Bitch Best in Show

Degallo The Vindicator from Rowancrest
Best Puppy Dog and Best Puppy In Show

Kelgrove Kadiz JW ShCm 
Best Veteran Dog & Best Veteran in Show
Dogs Bitches

Veteran - 6 (1)

1. Kelgrove Kadiz JW ShCM BVD & BVIS
2. Stanydale Trad Jazz
3. Lowick Black Pepper
4. Lacewood Surreal for Auberswell JW
5. Nutbox Mr Bumble

 

Veteran -  10 (2)

1. Glensanda Genevieve JW ShCM
2. Idol Charm at Iliad JW
3. Franmead Fine Line ShCM
4. Peerieglen Pearl JW
5. Peerieglen Pimpernel

 

Minor Puppy - 8 (1)

1. Degallo The Vindicator for Rowancrest BPD & BPIS
2. Lavika Time Will Tell at Milesend
3. Castlerose Spiritmaster
4. Lizmark Black Gold
5. Shetlo Bring Me Love to Karlaina

 

Minor Puppy - 4

1. Daisyway Skyrock of Milesend BPB 
2. Nethercroft Painted Lady
3. Dukeson Its Merely Me
4. Esterbon Enchanted
5. -

Puppy - 2

1. Sheltysham Rosewood
2. Shetlo Bring Me Love to Karlaina

 

Puppy - 3 (1)

1. Dukeson Its Merely Me
2. Shemist Black Swan

 

Junior - 6

1. Kelgrove Just Blue at Stormhead
2. Lowick Gold Braid of Milesend
3. Pepperhill Dream Maker
4. Fait Moi Rever Jocker Des Romarins De Mayerling 
5. Lowick Gold Bauble

 

Junior - 7 (2)

 

 

 

Sorry no photo available

 

 

 

 

 

1. Shelridge Last Blue Song
2. Evad Tallulah
3. Franmead Folk Song
4. Lucky Liaison at Lianbray
5. Lindfern Enchanted Dancer

 

Novice - 5

1. Pepperhill Dream Maker
2. Castlerose Spirit Master
3. Lowick Gold Bauble
4. Clarelin Mr Beam to Esterbon
5. Sendora Quickstep

 

Novice - 5 (1)

1. Evad Tallulah
2. Dukeson Its Merely Me
3. Milwyr Countessa of Castlerose
4. Lindfern Enchanted Dancer
5. -

Under Graduate - 5 (1)

1. Milesend Major Gamble
2. Felthorn Jazz Singer
3. Shebaville Secret Mission 
4. Sendora Quickstep
5. -

 

Under Graduate  - 9 (1)

 

 

 

Sorry no photo available

 

 

 

 

 

1. Shelridge Socialite
2. Lindfern Enchanted Sunrise
3. Shemist Fortune Cookie
4. Shelbrook Faberge
5. Samhaven Merrie Magic for Torinska

Post Graduate - 6 (1)

1. Mistmere Blackthorn at Shelridge JW RBD
2. Evad Space Shadows
3. Stanydale Sheaffer
4. Sheldonora Dawn Of Tomorrow
5. Duetzia Brewmaster

 

Post Graduate - 9 (2)

1. Shebaville Saucy Secret at Iliad JW
2. Lowick Firebird of Milesend
3. Stanydale Chocolate Muffin
4. Lindfern Summer Sundae
5. Samhaven Merrie Magic for Torinska

 

Limit - 2 (1)

1. Nethercroft Perfect Storm By Penrave JW
2. -
3. -
4. -
5. -

 

Limit - 11 (1)

1. Rainway Crystal Star JW RBB
2. Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill
3. Milesend Gold Token at Eljetia JW
4. Shemist Summer Sunset
5. Kelgrove Silver Lace

Open - 2

1. Willowtarn Taubyn via Evad BD & RBIS
2. Lizmark Look This Way JW ShCM
3. -
4. -
5. -

 

Open - 6 (1)

1. Sandiacre Sent From Heaven to Milesend BB & BIS
2. Casheldor Madam Butterfly
3. Dunbrae The Frosted Wish JW
4. Felthorn Diamond Diva
5. Autumnal Breeze over Auberswell

Special Open (Sable/White) - 5 (2)

1. Kyleburn Acis
2. Lirren Night Games at Aubrerswell JW
3. Duetzia Brewmaster
4. -

 

Special Open (Sable/White) - 6 (1)

1. Glensanda Genevieve JW ShCM BVB
2. Lindfern Enchanted Sunrise
3. Samhaven Magic Kiss for Karlaina
4. Shelbrook Faberge Rosias Tiger Lily at Donbeley

 

Special Open (Tricolour B/W) - 7 (1)

1. Mistmere Blackthorn at Shelridge JW RBD
2. Lowick Black Pepper
3. Peerieglen Psyche
4. Sheldonora Dawn Of Tomorrow
5. Sandora Quickstep

 

Special Open (Tricolour B/W) - 3 (1)

1. Myriehewe Ellie at Lakebank
2. Sandora Waltztime
3. -
4. -
5. -

Special Open (Blue Merle) - 4 (1)

1. Ch Peerieglen Pickwick JW Sh CM
2. Blue Ranger of Neraklee
3. Stanydale Sheaffer
4. -
5. 

Special Open (Blue Merle) - 11 (2)

1. Franmead Freya
2. Casheldor Madam Butterfly
3. Kelgrove Silver Lace
4. Shemist Blue Diamond
5. Peerieglen Pandemonium


Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register
Latest News & Updates

Eastern Counties Shetland Sheepdog Club - All rights reserved 2016