Eastern Counties Shetland Sheepdog Club

Founded 1990

                   

Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register Latest News & Updates

Show Results

OPEN SHOW - 7th August 2011  -  Entries:   97 Exhibits   119 Entries

JUDGES 

Dogs:  Mr M Bray (Longdells)
 Bitches:  Mrs M Bywater (Tachnamadra)
Referee: Mrs M Bathurst (Auldlyn)

Left to right:  Best In Show, Reserve Best In Show, Best Puppy in Show and Best Veteran In Show

 

Dogs Bitches

Veteran - 2

1. Forster Parish Lowick Black Pepper
2. Hannam Seavall Tyne
3. 
4. 
5. 

Veteran -  7 (3)

1. Edwards Castlerose Blithe Spirit JW ShCM BVIS
2. Trueman Chasin Rainbows at Carolelen
3. Peters Shelworth Country Dancer
4. Deveson Glensanda Get Smart
5. 

 

Minor Puppy - 1

1. Hateley Puissance Starlight with Mohnesee
2.
3. 
4. 
5.

 

Minor Puppy - 6

1. Morrison Jontygray Evening Star at Ketim (BPB)
2. Aaron Shelridge Socialite
3. Parker Edglonian Rather Dreamy Over Dazlerock
4. Trueman Carolelen Casual Dream
5. Deveson Lucky Liaison at Lianbray

Puppy - 5 

1. Thornley Felthorn Jazz Singer BPD & BPIS
2. Miles Lowick Gold Braid
3. Hateley Puissance Starlight with Mohnesee
4. Scott Penrave Perfect Romancer
5. Eaves Kyleburn Icarius

Puppy - 5

1. Aaron Shelridge Last Blue Song
2. Trueman Sherolie Heavenly Charm
3. Edwards Milwyr Countessa of Castlerose
4. Eaves Kyleburn Jocasta
5. Forster Parish Milesend Blue Willow of Lowick

 

Junior - 3 (1)

1. Partridge Rainelor Razzmattaz
2. Scott Penrave Perfect Romancer
3. 
4. 
5. 

 

Junior - 6 (1)

1. French Lindfern Enchanted Sunrise
2. Parker Tolarock Ice Ice Babe
3. Dimmock Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill
4. Briggs Milesend Blue Sapphire from Briggsview
5. Tinker Riggsbeck Call Me Madam 

 

Novice - 4 (1)

1. Whittington Tighness Three Guesses
2. Hateley Puissance Starlight with Mohnesee
3. Eaves Kyleburn Icarius
4. 
5. 

 

Novice - 5

1. Forster Parish Edglonian Nightcap at Lowick
2. Ketim Kindled with Love
3. Milwyr Countessa of Castlerose
4. Lucky Liaison at Lianbray
5. Riggsbeck Call Me Madam

Under Graduate - 3

1. Norman Duetzia Brewmaster
2. Hateley Puissance Starlight with Mohnesee
3. Gladding Sheldonora Dawn Of Tomorrow 
4. 
5.  

Under Graduate  - 8

1. Riding Samhaven Merrie Magic for Torinska
2. Thornley Felthorn Lindy Hop
3. French Lindfern Enchanted Sunrise
4. Stock Shemist Fortune Cookie
5. PetersTighness Takes Two To Tango at Shelworth

 

Post Graduate - 7

1. Aaron Mistmere Blackthorn at Shelridge JW 
2. Taylor & Yville Stanydale All Spice at Cheldermead
3. Thornley & Withers Stanydale Sheaffer
4. 
5. 

Post Graduate - 7 (2)

1. Parkes Milesend Gold Token at Eljetia JW
2. Aaron Karmidale Matisse at Shelridge JW
3. Baker Myriehewe Ellie of Lakebank
4. Colman-Smith Samhaven Magic Kiss at Karlaina
5. French Lindfern Summer Sundae 

 

Limit - 4 (1)

1. Coup Nethercroft Summer Blues of Alwillans JW
2. Hannam Carolelen Crocodile Rock
3. Powell Duchesnay Moon 'N' Stars
4. 
5. 

 

Limit - 6 (1)

1. Stock Shemist Golden Sun
2. Weller Evad Crystal Surprize JW
3. Shovelton Dunbrae Time To Wish
4. Cree Stormyisles Midnight Witch at Tusculum
5. Titchener Neestide Rough and Tumble 

Open - 4

1. Scott Nethercroft Perfect Storm By Penrave JW
2. Lockett Int Ch Cheryldene Casius
3. Riding Willow Taubyn via Evad ShCM
4. Hannam Shelridge Starchaser
5. 

 

Open - 9 (1)

1. Miles Sandiacre Sent From Heaven To Milesend RBB & RBIS
2. Partridge Rainelor Ramani
3. Hateley Mohnesee Dolly Belle JW
4. Parker Tolarock Trick N Treat
5. Hull Ch Lizmark Look Of Love

 

Special Open (Sable/White) - 1

1. Rutterford Evad Whougonnacall at Stormhead

 

 

Special Open (Sable/White) - 6 (1)

1. Stock Shemist Summer Sunset
2. Colman-Smith Samhaven Magic Kiss at Karlaina
3. Deveson Glensanda Genevieve JW ShCM
4. 
5. 

 

Special Open (Tricolour B/W) - 3

1. Whittington Tighness Three Card Trick
2. Edwards Castlerose Talk Of The Devil
3. Gladding Sheldonora Dawn Of Tomorrow
4. 
5.

Special Open (Tricolour B/W) - 4

1. Hardy Sandwick Twist Of Fate JW
2. Baker Myriehewe Ellie of Lakebank
3. Forster Parish Edglonian Nightcap at Lowick
4. Diment Peerieglen Pillow Talk
5. 

 

Special Open (Blue Merle) - 6 (1)

1. Diment & Williams Ch Peerieglen Pickwick JW Sh CM BD & BOS
2. Coup Nethercroft Summer Blues of Alwillans JW
3. Hannam Carolelen Crocodile Rock
4. Powell Duchesnay Moon 'N' Stars
5. Thornley & Withers Stanydale Sheaffer

Special Open (Blue Merle) - 7 (2)

1. Miles Sandiacre Sent From Heaven to Milesend RBB & RBIS
2. Derbyshire Isleemist Edelwiss
3. Trueman Carolelen Crystalight
4. Briggs Milesend Blue Sapphire from Briggsview
5. Forster Parish Milesend Blue Willow of Lowick 

 


Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register
Latest News & Updates

Eastern Counties Shetland Sheepdog Club - All rights reserved 2016