Eastern Counties Shetland Sheepdog Club

Founded 1990

                   

Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register Latest News & Updates

Show Results

CHAMPIONSHIP SHOW - 21st November 2010  -  Entries:  Exhibits   Entries

JUDGES 

Dogs:  Mrs L Roberts (Malaroc)
 Bitches:  Mrs S Harries (Mistmere)
Referee: Mr M Hart (Hartmere)

 

Ch Caurniehill Canaletto at Shelridge
DCC and Best in Show

Myter Eye to Eye 
Bitch CC and Reserve Best in Show

Shetlo Pocket Rainbeau 
Best Puppy in Show
(Photo by Lana)
Ch Seavall Benedict at Neraklee
Best Veteran in Show
Dogs Bitches

 

Veteran - 8 (1a)

1. Stanydale Trad Jazz
2. Samphrey Shadow Man Sh CM
3. Ch Shaylin Moonlight Magic
4. Kelgrove Kadiz JW Sh CM
5. Shetlo River Island

 

Veteran - 11 (2a) 

1. Shemist Sunset
2. Franmead Fine Line Sh CM
3. Samphrey In The Shadows
4. Chasin Rainbows at Carolelen
5. Glensanda Get Smart

 

Minor Puppy - 5

1. Karmidale Pure Gold
2. Samphrey Moonlight Shadow
3. Shaylin Dream Alliance with Georgewade
4. Karmidale Picasso
5. Gamewood Shades Of Gold

 

Minor Puppy - 14 (1a)

1. Kyleburn Ilia Best Minor In Show
2. Sheltisha Going Solo
3. Rainway Returning to Seavall
4. Richmaus Rather Posh
5. Seavall Blue Flax

 

Puppy - 8 (1a)

1. Shetlo Pocket Rainbeau BPIS
2. Mistmere Blackthorn at Shelridge
3. Mohnesee Man In Black with Sheltisha
4. Evad Whougonnacall
5. Lianbray Loveheart at Highbrook

 

Puppy - 8

1. Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill BPB
2. Kyleburn Ilia
3. Ghostland Amberlea
4. Shelbrook Faberge
5. Myriehewe Ellie

 

Junior - 10 (2a)

1. Shaw Nethercroft Fair Cavalier JW RDCC
2. Sherkarl Mr Smithy JW
3. Oakcroft Goldsmith
4. Blazecroft Blaize Of Glory
5. Eljetia Bumble Bee of Milesend

 

Junior - 11 (1a)

1. Milesend Gold Token at Eljetia RCC
2. Nethercroft Midnite Blue
3. Emmaview Stacey
4. Peerieglen Promises at Manhaze
5. Edglonian Night Cap

 

Yearling - 3

1. Blazecroft Blaize Of Glory
2. Edglonian Lets Rock
3. Sheldonora Dawn Of Tomorrow

 

Yearling - 11 (2a)

1. Myter Eye To Eye JW BCC & RBIS
2. Nethercroft Midnite Blue
3. Milesend Seaspray
4. Emmaview Stacey
5. Peerieglen Promises at Manhaze

 

Novice - 6 (1a)

1. Mistmere Blackthorn at Shelridge
2. Oakcroft Goldsmith
3. Mohnesee Man In Black with Sheltisha
4. Blazecroft Blaize Of Glory
5. Evad Whougonnacall

 

Novice - 8

1. Sheltisha Going Solo
2. Felthorn Lindy Hop
3. Ghostland Amberlea
4. Shelbrook Faberge
5. Myriehewe Ellie

 

Graduate - 11

1. Mohnesee Minnion In Blue JW Sh CM
2. Blue Ranger of Neraklee
3. Nethercroft Summer Blues at Alwillans JW 
4. Kyleburn Acis
5. Blazecroft Blaize Of Glory 

 

Graduate  - 10 (1a)

1. Shemist Golden Sun
2. Kelgrove Silver Lace
3. Ketim Kitali
4. Tighness Takes Two to Tango at Shelworth
5. Lorainian Star O'Wonder at Clanavon

 

Post Graduate - 11 (2a)

1. Felthorn Flashback
2. Kelgrove Kruise Kontrol JW
3. Cresteak Celtic Dream
4. Ketim Karamojo
5. Saunderswood Ice Mountain

 

Post Graduate 12 (1a)

1. Samphrey Soul Diva
2. Shetlo Follow With Love
3. Casheldor Madam Butterfly
4. Heidron Starlight Dream at Alnmac
5. Shemist Blue Diamond

 

Limit - 7 (2a) 

1. Rainway Ocean Wave
2. Iliad Idol's Eye
3. Willowtarn Taubyn via Evad
4. Nethercroft What Can I Say at Shatay
5. Shelridge Starchaser

 

Limit - 8 (4a)

1. Rannerdale Some Like It Hot at Highbrook
2. Shebaville Speckled Moth
3. Karmidale Kindred Spirit
4. Peerieglen Pillow Talk
5. -

 

Open - 8 (1a)

1. Nethercroft Perfect Storm by Penrave JW
2. Ch Shemist Gold Mine for Shelridge JW
3. Lizmark Look This Way Jw
4. Ch Peerieglen Pickwick Sh CM
5. Lirren Night Games at Auberswell JW

 

Open - 9 (2a)

1. Myter Tears In Heaven JW
2. Herds Homeweave at Highbrook
3. Bleatarn Cillas Dream
4. Glensanda Genevieve JW Sh CM
5. Carolelen Crystalight

 

Special Open (Sable/White) - 7 

1. Caurniehill Canaletto at Shelridge JW (CH) DCC & BIS
2. Chelmarsh Flashback to Sheldamar JW
3. Nethercroft Perfect Storm by Penrave JW
4. Ch Jourdorill The Only One JW Sh CM
5. Saunderswood Ice Mountain

 

Special Open (Sable/White) - 4 (1a)

1. Shetlo Island Of Love
2. Glensanda Genevieve
3. Saunderswood Skallywag
4. -
5. -

 

Special Open (Tricolour B/W) - 5 (1a)

1. Foubeck Funtastic
2. Felthorn Flashback
3. Peerieglen Piper
4. Calambray Backchat

 

Special Open (Tricolour B/W) - 3 (1a)

1. Peerieglen Pillow Talk
2. Peerieglen Promises at Manhaze
3. -
4. -

 

Special Open (Blue Merle) - 8 (1a) 

1. Blue Ranger of Neraklee
2. Ch Seavall Benedict at Neraklee BVIS
3. Ch Peerieglen Pickwick Sh CM
4. Nethercroft Summer Blues at Alwillans JW
5. Stanydale Sheaffer

 

Special Open (Blue Merle) - 10

1. Carolelen Cause A Scene
2. Kelgrove Silver Lace
3. Casheldor Madam Butterfly
4. Franmead Freya
5. Heidron Starlight Dream at Alnmac

 


Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register
Latest News & Updates

Eastern Counties Shetland Sheepdog Club - All rights reserved 2016