Eastern Counties Shetland Sheepdog Club

Founded 1990

                   

Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register Latest News & Updates

Show Results

CHAMPIONSHIP SHOW - 20th November 2011  -  Total Entries:  Dogs - 90,  Bitches - 142 

JUDGES

Dogs:
Bitches:  
 Mrs K Shovelton (Dunbrae)
 Mr M Ewing (Sommerville)
Referee:  Mr Roger Bathurst (Auldlyn)

 

Main winners with judges Mr M Ewing (Sommerville and Mrs K Shovelton (Dunbrae)

 

DCC & Reserve Best In Show - Ch Edglonian Singin The Blues
Owned by Debbie Pearson

BCC & Best in Show - Ch Shellthorn Summer Blues
Owned by Joyce Miles & Marion Foster-Parish

RDCC Nethercroft Summer Blues at Alwillans JW
Owned by Joan Coup

RBCC Ch Myter Eye To Eye JW
Owned by Mylee and Shannon Thomas


Best Puppy Bitch & Best Puppy in Show - Shelridge Socialite
Owned by Christine Aaron
(Photo by Lana Robinson)


Best Veteran Dog & Best Veteran in Show
Ch Creasteak Call Me Bond at Fernfrey JW Sh CM
Owned by Vicky Saunders

Dogs Bitches

Veteran - 11 (1a)

1. Ch Cresteak Call Me Bond of Fernfrey JW Sh CM BVIS
2. Ch Highbrook Harlequin
3. Calambray Back Chat
4. Lowick Black Pepper
5. Kelgrove Kadiz

 

Veteran - 11 (4a) 

1. Lirren Night Nurse
2. Shebaville Speckled Moth
3. Casheldor Kiss & Tell
4. Glensanda Get Smart
5. Chasin' Rainbows at Carolelen

Minor Puppy - 11 (1a)

1. Pepperhill Dream Maker BPD & BMPIS 
2. Milesend Milkman
3. Blenmerrow Super Trooper
4. Milesend Beekeeper
5. Samhaven Thane

 

Minor Puppy - 17 (2a)

1. Mohnesee The Bandmistress
2. Sheltysham Miss Midley
3. Lythwood Shani
4. Lindfern Enchanted Waters
5. Pepperhill 'Er Indoors

 

Puppy - 7 (4a)

1. Kelgrove Just Blue at Stormhead
2. Sheltysham Rose Wood
3. Vonstry  Dreamwalker

Puppy - 9 (1a)


(Photo by Lana Robinson)

1. Shelridge Socialite BPIS
2. Mohnesee The Bandmistress
3. Evad Tallulah
4. Tooralie's Gillyflower
5. Jontygray Evening Star at Ketim

 

Junior - 9 (2a)

1. Felthorn Jazz Singer
2. Lowick Gold Braid of Milesend
3. Lowick Gold Bauble
4. Shebaville Secret Mission
5. Felthorn Jazz Time

 

Junior - 12 (2a)

1. Tolarock Ice Ice Babe
2. Dunbrae Bond's Secret Wish
3. Myter Guilty Pleasure
4. Milesend Sea Maiden
5. Edglonian Rather Dreamy over Dazlerock

Yearling - 1

1. Mistmere Blackthorn at Shelridge

 

Yearling - 8 (2a)

1. Felthorn Lindy Hop
2. Myter Guilty Pleasure
3. Rainway  Returning to Seavall JW
4. Chalmoor I'm Maddie
5. Lindfern Enchanted Sunrise

 

Novice - 4

1. Kelgrove Just Blue at Stormhead
2. Lirren Special Wish for Auberswell
3. Sheltysham Rose Wood
4. Conorvean Cazier

 

Novice - 12 (2a)

1. Mohnesee The Bandmistress
2. Evad Tullalah
3. Conorvean Tecca
4. Jontygray Evening Star at Ketim
5. Shelbrook Faberge

 

Graduate - 4 (1a)

1. Oakcroft Golodsmith
2. Lianbray Lovehart at Highbrook JW
3. Nethercroft September Sky

 

Graduate  - 13 (1a)

1. Sheltysham Mine's A Dream for Fernhill JW
2. Richmaus Glamorous of Lochkaren
3. Pepperhill Miss Peggotty
4. Shebaville Saucy Secret at Iliad
5. Gamewood Moonlight Dreamer

 

Post Graduate - 8

1. Eljetia Bumble Bee of Milesend
2. Rainway Rhythm Rascal
3. Evad Whougonnacall at Stormhead
4. Stanydale Sheaffer
5. Karmidale Love Token

 

Post Graduate 12 (4a)

1. Bleatarn Midnight Whispers
2. Kelgrove Silver Lace
3. Mountland Morning Star
4. Lowick Firebird of Milesend
5. Gamewood Moonlight Dreamer

 

Limit - 8 (4a) 

1. Nethercroft Summer blues at Alwillans JW
2. Glaistig Lionhearts Gold at Fernfrey JW Sh CM
3. Kyleburn Acis
4. Shelridge Starchaser

 

Limit - 14 (5a)

1. Moonlight Serenade at Blenmerrow
2. Milesend Gold Token at Eljetia JW
3. Peerieglen Pillow Talk
4. Shemist Golden Sun
5. Kelgrove Silver Lace

 

Open - 10 (2a)

1. Ch Edglonian Singin The Blues DCC
2. Ch Caurniehill Canaletto at Shelridge JW
3. Evad Sommer Surprize JW
4. Ch Peerieglen Pickwick JW Sh CM
5. Blenmerrow Winter Wizard

 

Open - 9 

1. Ch Milesend Milkshake
2. Simcourt One Vision
3. Edglonian Sweet Dreams
4. Herds Homeweave at Highbrook
5. Glensanda Genevieve JW Sh CM

 

Special Open (Sable/White) - 8

1. Willowtarn Taubyn Via Evad Sh CM
2. Ch Sheldon Where's The Party
3. Ch Lythwood Starlight Express
4. Ch Shemist Goldmine for Shelridge JW
5. Blenmerrow Winter Wizard 

 

Special Open (Sable/White) - 9 (1a)

1. Glensanda Genevieve JW Sh CM
2. Myriehewe Touch Of Gold
3. Shemist Summer Sunset
4. Shelbrook Faberge
5. Mountland Morning Star

Special Open (Tricolour B/W) - 4 

1. Ch Kyleburn Titan
2. Felthorn Flashback
3. Vonstry Dark Surprize
4. Sheldonora Dawn Of Tomorrow

 

Special Open (Tricolour B/W) - 7 (1a)

1. Ch Myter Eye To Eye RCC
2. Peerieglen Pillow Talk
3. Edglonian Nightcap at Lowick
4. Franmead Folk Song
5. Nethercroft Rather Dashing

Special Open (Blue Merle) - 5 

1. Nethercroft Summer Blues at Alwillans JW RDCC
2. Blue Ranger of Neraklee Sh CM
3. Stanydale Sheaffer
4. Ch Peerieglen Pickwick
5. Carolelen Crocodile Rock

 

Special Open (Blue Merle) - 9 (4a)

1. Ch Shellthorn Summer Blues BCC & BIS
2. Rainway Crystal Star
3. Kelgrove Silver Lace
4. Vonstry Pandora
5. Franmead Freya

 


Home     Club Rules     Code of Ethics     Committee     Events Diary     Show Results     Judges List     Links     Membership     Puppy Register
Latest News & Updates

Eastern Counties Shetland Sheepdog Club - All rights reserved 2016